Centrum Psychoterapii Julita Szkudlarek, terapia indywidualna, terapia par, psychoterapia, psychoterapia uzależnień, konsultacje, interwencja kryzysowa, terapia dla rodzin, terapia grupowa, grupa terapeutyczna

Uzależnienie co to takiego ?

Celem psychoterapii uzależnień jest zwiększenie zdolności do usuwania trudności adaptacyjnych i problemów osobistych, a także rozwijanie zdolności do zdrowego życia. Oferta gabinetu obejmuje terapie uzależnień od substancji chemicznych ( alkohol, narkotyki,leki) i czynności (hazard, seksoholizm).  Oferujemy psychoterapię indywidualną i grupową oraz oddziaływania edukacyjne.

 W języku potocznym termin „uzależnienie” jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków, leków, alkoholu,  czy papierosów. W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań np.: gier hazardowych, oglądania telewizji, Internetu, czy seksu.

Rodzaje uzależnienia

Uzależnienie fizyczne: to nabyta, silna potrzeba zażywania jakieś substancji, odczuwana jako szereg dolegliwości fizycznych (np.: bóle brzucha, biegunka, uczucie zimna, wymioty, drżenie mięśni, drżenie rąk, kłopoty ze snem). Odstawienie substancji prowadzi do wystąpienia zespołu objawów nazywanych zespołem abstynencyjnym.

Uzależnienie psychiczne: to stan, w którym osoba nie potrafi bez pomocy z zewnątrz przerwać zachowań kompulsywnych.

    Objawy uzależnienia psychicznego:

  • wzrost tolerancji na działanie środka (obniżenie efektu przyjemności, który on dostarcza)
  • kompulsywna konsumpcja środka kosztem swojego zdrowia oraz otoczenia
  • osłabienie woli
  • obsesja brania i natręctwa myślowe utrzymujące się i nawracające nawet po wieloletniej abstynencji
  • samooszukiwanie się usprawiedliwiające wykonywanie danej czynności
  • brak zainteresowania otoczeniem niezwiązanym ze środkiem i jego zdobywaniem

Uzależnienie społeczne: to zażywanie substancji psychoaktywnych pod wpływem mody, w grupie ludzi podobnych do siebie. Wiąże się z rezygnacją z ważnych dla siebie aktywności i ról społecznych ( np. utrata pracy, usunięcie ze szkoły, konflikty w rodzinie, zanik zainteresowań).

     Objawy uzależnienia społecznego:

 zachowanie jest częste regularne i stereotypowe
 zabiera znaczną część czasu
ma charakter kompulsywny
trudno go zaprzestać trwale i całkowicie

Uzależnienie bardzo dokładnie i obrazowo opisuje w swoich wykładach dr Gabor Mate, zachęcamy do obejrzenia na kanale youtube jego wykładu pt. ,,Ludzkie oblicze uzależnień”

Możesz również polubić